Rekuperatory WindMaker

Firma Qwiert podjęła współpracę z wiodącego producentem Aspol-FV, ponieważ jest to jedna z nielicznych firm, która od kilkunastu lat zajmuje się szeroko rozumianym zagadnieniem odzysku ciepła, jednym z nich jest odzysk ciepła z wentylacji, gdzie od 1997 r. zdobyli doświadczenie w zakresie projektowania instalacji z odzyskiem ciepła, jak i fizycznego jej montażu. Przez cały ten okres dział projektowy Spółki, współpracował z partnerami z rynków Skandynawskich, czego rezultatem było rozpoczęcie w 2004 r. własnej produkcji rekuperatorów o nazwie WindMaker®, dlatego nasza firma promuje ich rozwiązania, a w szczególności rekuperatory nowej serii RAPTOR, które pod względem technicznym, funkcjonalnym oraz wizualnym są jednymi z najbardziej dopracowych urządzeń w swojej klasie. Omawiana seria rekuperatorów jest dedykowana do małych oraz średnich instalacji RAPTOR 500 (do 500 m3/h), RAPTOR 700 (700 m3/h) oraz RAPTOR 1000 (do 1000 m3/h).

REKUPERACJA - wentylacja z odzyskiem ciepła. Temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pojawił się wraz z dostrzeżeniem problemu z prawidłowym (skutecznym) działaniem wentylacji grawitacyjnej w budynkach, które zostały docieplone i posiadają nową (szczelną) stolarkę okienną.

Do tej pory podstawowym sposobem wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych była wentylacja grawitacyjna, gdzie cieplejsze (lżejsze) powietrze unosząc się do góry wraz z zanieczyszczeniami wydostawało się na zewnątrz poprzez szachty wentylacyjne. Jednak aby wentylacja grawitacyjna była skuteczna należy doprowadzić do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz budynku. Zastosowanie szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej spowodowało spadek skuteczności wentylacji grawitacyjnej praktycznie do zera. W wyniku braku skutecznej wentylacji znacząco wzrosła wilgotność w naszych domach powodując rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Rozwiązaniem tych problemów jest sprawnie działająca wentylacja. Zadanie to spełnia wentylacja mechaniczna wywiewna, lub nawiewno-wywiewna. Należy jednak pamiętać, iż skuteczna wentylacja mechaniczna zabiera z pomieszczenia ok. 40% ciepła. Aby zredukować stratę ciepła, należy zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Podsumowując, zastosowanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła:

  • Pozwala nam na oszczędność energii cieplnej, dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła.
  • Zastępuje nieefektywną wentylację grawitacyjną.
  • Likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych.
  • Pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w budynku.
  • Niweluje nadmiar wilgoci w powietrzu.
  • Ogranicza rozwój bakterii, grzybów i pleśni.

 

Najważniejsze cechy urządzeń WindMaker® RAPTOR:

 Rekuperatory WindMaker

Wymienniki przeciwprądowy renomowanej firmy KLINGENBURG:  zaliczają się do grupy wymienników płytowych o sprawności sięgającej nawet 91%. Tak wysoka sprawność wynika z ich budowy. W wymiennikach przeciwprądowych powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu wydłuża się czas przekazywania energii cieplnej przez powietrze wywiewane. Jedną z ważniejszych cech wymiennika przeciwprądowego jest znaczące ograniczenie jego "szronienia". Wynika to z faktu, iż powietrze usuwane z pomieszczenia zostaje schłodzone do temperatury wyższej tylko o kilka stopni od temperatury powietrza zewnętrznego. W wymiennikach przeciwprądowych nie dochodzi do zjawiska mieszanie powietrza;

 Rekuperatory WindMaker

Jako rozwiązanie standardowe w każdym rekuperatorze RAPTOR jest wbudowany automatycznie sterowany by-pass powietrza nawiewanego z filtrem działkowym G3 (otwarcie przepustnicy by-pass powoduje automatyczne zamknięcie przepustnicy na wymiennik). Przepustnica by-pass w sposób efektywny pod względem energetycznym wykorzystuje powietrze zewnętrzne poprzez kierowanie bezpośrednio do pomieszczeń lub przez wymiennik ciepła. Sterowanie przepustnicą by-pass prowadzone jest w sposób automatyczny wykorzystując algorytm w którym zapisane jest porównanie danych otrzymywanych z wbudowanych czujników temperatury powietrza świeżego, nawiewanego oraz wywiewanego z pomieszczeń. Siłownik przepustnicy steruje jednocześnie dwoma klapami (otwieranie / zamykanie by-pass'u i zamykanie / otwieranie wejścia powietrza świeżego na wymiennik).

 Rekuperatory WindMaker

Zastosowanie wentylatorów EC - elektronicznie komutowanych firmy EBM PAPST, których technologia wykonania umożliwia niskie zużycie prądu oraz wysoką wydajność. Tworzywowe wentylatory czołowego producenta na świecie charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością; Automatyka umożliwia płynną regulację wentylatorów od 30% do 100% z nastawą co 5% oraz balans wydajności wentylatora nawiewanego do wywiewanego +/- 25%.

 Rekuperatory WindMaker

Autorska automatyka,  która jest efektem pracy i wieloletniego doświadczenia inżynierów ASPOL-FV w zakresie rekuperacji z odzyskiem ciepła.  Rekuperatory z serii RAPTOR jako jedne z pierwszych na rynku krajowym umożliwiają podłączenie do instalacji "inteligentnych domów". Dla uniknięcia ewentualnej pomyłki oraz szybkości podłączenia wszelkie przewody elektryczne wychodzące poza rekuperator ( nagrzewnica, chłodnica, siłownik TVTL do GWC, odkurzacz, wc, sterownik, czujniki, itd) posiadają profesjonalne złącza przemysłowe oraz widoczne oznaczenia. Każde złącze damsko - męskie pasujące do siebie zdefiniowane jest przy pomocy tej samej litery alfabetu oraz krótkiego opisu. Automatyka rekuperatorów RAPTOR umożliwia rozbudowanie systemu o dowolne urządzenia peryferyjne.

projekt i realizacja: amill.pl logo Amill

Szybki kontakt

Jeśli masz pytanie o produkty, bądź usługę wypełnij poniższy formularz kontaktowy.