Dlaczego pompa ciepła?

Bez strat czyli bez ognia też można ogrzewać...

Bez ognia też można ogrzewać, czy zdają sobie Państwo sprawę?, że tradycyjne instalacje grzewcze pracują na zasadzie spalania czynnika grzewczego gdzie, większość ciepła zostaje oddana do atmosfery poprzez komin. Jeśli się dokładnie przyjrzeć, najpierw spalany jest olej lub gaz, węgiel, ekogroszek, co daje temperaturę sięgającą 1500ºC, po to by podgrzać wodę CO do temperatury 70-80ºC, a wszystko po to by utrzymać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie 23ºC. Tak duża różnica temperatur w procesie przekształcania wiąże się z bardzo dużymi stratami, nie wspominając już o pracy włożonej w obsługę tradycyjnych systemów grzewczych np. godzina obsługi kotła na ekogroszek eksperci wyceniają na 10-20zł za godzinę pracy. Poniższy diagram obrazuje spalanie czynnika grzewczego w standardowych systemach ogrzewania:

 Temperaturs spalania

Dzięki zastosowaniu instalacji ogrzewania poprzez Pompy Ciepła firm NATEO lub IVT, kluczowych producentów, zyskają Państwo komfort i zadowolenie z Ciepła pobieranego z wnętrza ziemi. Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną gromadzoną w gruncie lub wodzie. Jako urządzenia niskotemperaturowe (zakres temperatur ogrzewania od 35 ºC - 55ºC) w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, ogrzewają skutecznie nasze mieszkania oraz duże obiekty, wraz z podgrzewaniem wody użytkowej. Energia, którą uzyskujemy z wnętrza ziemi jest energią w pełni odnawialną, która nic nie kosztuje, płacimy jedynie za energię elektryczną niezbędną do prawidłowej pracy pompy ciepła, która stanowi zaledwie od 20% do 25% energii uzyskanej z ziemi. Na przykład dla domu o powierzchni 200 m² potrzebujemy moc cieplną (200 m² x 50 W/m² = 10 kW), czyli potrzebujemy wykorzystać ok. 2,5kW energii elektrycznej aby uzyskać moc grzewczą 10kW, czyli 7,5kW ciepła uzyskujemy za darmo z ziemi, gdzie nazywamy ją energią odnawialna.

 

Pompa Ciepła = Najtańsze ogrzewanie.

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego mialibyśmy wybrać ogrzewannie pompą ciepła. Poza argumentami łatwości obsługii (system bezobsługowy), ekologicznymi, estetycznymi, najbardziej kuszące są niskie koszty ogrzewania. Koszty ogrzewania i c.w.u. dla domu 200 m² wynoszą szacunkowo około 1000 zł/rok, jeśli zastosowano właściwe rozwiązania. To niewiele w porównaniu z kwotą co najmniej 3500 zł/rok dla ogrzewania gazem lub olejem (a ich cena ciągle rośnie!), albo co najmniej 6000 zł/rok dla ogrzewania prądem. No tak, ale ile trzeba zainwestować, żeby tak tanio ogrzewać dom?

Porównajmy opłacalność ogrzewania pompą ciepła z najbardziej popularnym ogrzewaniem gazowym. Na eksploatacji oszczędzamy ok. 2000 zł/rok. A jak wygląda porównanie kosztów inwestycji? Zasadnicze składniki kosztów inwestycyjnych dla systemu z pompą ciepła to:

  • pompa ciepła
  • zbiornik c.w.u.
  • tzw. dolne źródło

Pompa ciepła o mocy 7÷10 kW, wystarczającej dla domu ok. 200 m², kosztuje ok. 35 000 zł. ze zbiornikiem c.w.u., a za dolne źródło zapłacimy ok 30000zł, w zależności od rodzaju systemu. Koszt pozostałych części tzw. węzła (pompy obiegowe, armatura instalacyjna) i jego montażu wynosi 5000 zł do 8000 zł i jest porównywalny z analogiczną pozycją kosztową ogrzewania gazowego.

Zatem pozostaje nam porównać koszt trzech zasadniczych elementów (pompa ciepła + zbiornik c.w.u. + dolne źródło) dla systemu z pompą ciepła z kosztem innych trzech elementów (kocioł +zbiornik c.w.u. + przyłącze) dla ogrzewania gazowego.

Zatem całkowity koszt inwestycji w system z pompą ciepła wynosi 60 000 zł÷ 70 000 zł i może być 20 000÷30 000 zł wyższy niż dla systemu ogrzewania gazowego, ale też mogą to być wydatki porównywalne, jeśli w ogrzewaniu gazowym wybierzemy drogi kocioł kondensacyjny i długość przyłącza gazowego będzie znaczna.

Na wykresie porównujemy koszty sumaryczne (inwestycyjne + eksploatacyjne) po 15 latach eksploatacji, dla kilku różnych systemów ogrzewania. Zauważmy, że dla kotłów nie uwzględnialiśmy jeszcze kosztów komina (4000-6000 zł), który jest zbędny w przypadku pompy ciepła.

 Wykres kosztów inwestycji

projekt i realizacja: amill.pl logo Amill

Szybki kontakt

Jeśli masz pytanie o produkty, bądź usługę wypełnij poniższy formularz kontaktowy.