Wykorzystanie Pompy Ciepła w kompleksie basenowym "AQUA" w Bielsko - Białej

 Wykorzystanie Pompy Ciepła w kompleksie basenowym

Zastosowane na pływalni Aqua pompy ciepła, są przyjazne zarówno środowisku naturalnemu jak i przyczyniają się do zachowania tradycyjnych surowców energetycznych dla przyszłych pokoleń.

Za ich wdrożenie Aqua S.A. została wyróżniona w konkursie "Ekolaury 2006" w kategorii oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii za "Praktyczne zastosowanie pomp ciepła w gospodarce komunalnej na przykładzie Aqua S.A."

Pompy ciepła transformują ciepło zawarte w czynniku o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej temperaturze dochodzącej nawet do 70°C, które może służyć np. do ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody. Aby układ pomp ciepła mógł funkcjonować i "oddawać energię", najpierw musi część energii otrzymać. Z tej dostarczonej energii korzysta sprężarka. Okazuje się jednak, że dobrze zbudowany układ potrafi z dostarczonej jednej jednostki energii elektrycznej oddać blisko 5 jednostek energii cieplnej, czyli prawie 5 razy więcej! Zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania na pływalni było możliwe, dzięki zlokalizowanej w pobliżu basenu magistrali wodociągowej o średnicy 1200 mm, z której przepływająca woda jest elementem dolnego obiegu systemu. Układ składa się z 2 pomp o wydajności 175 kW każda. Podstawowym zadaniem pomp jest ogrzewanie wody w basenie. Poza tym pompy są wykorzystywane do ogrzewania grzejnikami, wentylatorami i ogrzewaniem podłogowym obiektu o łącznej kubaturze ponad 15000 m3. Latem układ pomp ciepła pełni funkcję systemu klimatyzacyjnego.

projekt i realizacja: amill.pl logo Amill

Szybki kontakt

Jeśli masz pytanie o produkty, bądź usługę wypełnij poniższy formularz kontaktowy.