Budownictwo energooszczędne

 Budownictwo energooszczędne

 

Budownictwo jako niewątpliwie jedna z najbardziej konserwatywnych gałęzi gospodarki nie zanotowało w ubiegłym stuleciu znaczącego postępu technologicznego.

Niemniej jednak pod presją stale rosnących cen nośników energii oraz ruchu ekologicznego związanego z efektem cieplarnianym budownictwo energooszczędne staje się jedną z wiodących dyscyplin zauważonych przez budownictwo przełomu wieków.

 

 

Filozofia na jakiej bazuje budownictwo energooszczędne sprowadza się do trzech fundamentów poszanowania energii:

- oszczędzania,

- odzysku energii,

- poboru energii z otoczenia.

Zanim pomyślimy o pompie ciepła jako źródle energii do zasilania instalacji w naszym domu rozpatrzmy najpierw ile energii możemy zaoszczędzić przez proste operacje wykonane w trakcie budowy/ remontu domu.

W skrócie najważniejsze elementy to odpowiednia izolacja ścian, dachu i fundamentów, montaż okien energooszczędnych itp. Niektóre źródła strat energii jak np. wentylacja czy odpływ ścieków mogą być poddane regulacji i odzyskowi energii. Zwykle systemowe podejście do kontroli przepływu strumieni powietrza i wody oraz umożliwienie odzysku energii z tych strumieni przyniesie nam olbrzymie korzyści energetyczne, jednym z nich jest REKUPERACJA.

Izolacja ścian:

Obniżenie strat ciepła przez przenikanie można uzyskać stosując odpowiednio niskie wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych. Najbardziej ekonomicznie racjonalne jest stosowanie w przegrodach odpowiednio grubych warstw lekkich materiałów izolacji cieplnej. Stąd zaleca się budowanie ścian zewnętrznych warstwowych, dwu- albo trój warstwych, bądź szkieletowych.

Izolacja dachu:

W przypadku dachu drewnianego oprócz izolacji międzykrokwiowej celowa jest dodatkowo izolacja między łatami, pod płyty gipsowo kartonowe.

Okna energooszczędne:

Istotne jest również zastosowanie okien i szyb o odpowiednich parametrach. Najlepszą obecnie izolacyjnością termiczną charakteryzuje się szyba o współczynniku przenikania ciepła U = 0,6 W/(m2·K).
Szyba ta składa się z trzech tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi i wypełnieniem przestrzeni między szybami argonem. Ramy okien powinny być wielokomorowe. Do usztywnień nie należy stosować profili stalowych. 

Wentylacja:

Odzyskiwanie ciepła z powietrza wentylacyjnego uzyskuje się przez wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z gruntowym wymiennikiem ciepła służącym zimą do nagrzewania powietrza wentylacyjnego , a latem do jego chłodzenia, jest to system wentylacji z rekuperatorem.

Więcej informacji o budownictwie energooszczędnym uzyskacie Państwo u naszego inżyniera technicznego,Zapraszamy do kontaktu!

projekt i realizacja: amill.pl logo Amill

Szybki kontakt

Jeśli masz pytanie o produkty, bądź usługę wypełnij poniższy formularz kontaktowy.